Tarihçe - SAB hikayesi

Peter Bröckskes sen.´in işadamı olarak başlaması tam 100 Reichsmark tutmuştu. Bu miktar zamanın Hükumetbaşkanlığı tarafından elektronik cihaz üreten (zayıf akım tesis ve cihaz üretimi, montajı ve satışı) şirketin kuruluşuna onay vermesi için idari işlem harcı olarak istenmişti. 1947´lerde iş kurmak isteyenler bazı engelleri aşması gerekiyordu: Onayını vermeden önce zamanın yetkili memuru Bröckskes ve planları hakkında Düsseldorf´daki Sanayi ve Ticaret odasında, ekonomi birliğin´de ve idari makam´da genişce bilgi aldı. Hatta zamanın kuzey ren vestfalia´nın ekonomi bakanı bizzat onayını vermesi gerekiyordu.

Bürokrasinin değirmenleri yavaş dönüyordu

Ozaman bile bürokrasi´nin değirmenleri oldukça yavaş dönüyordu. 24 Mart 1947´de Peter Bröckskes sen. müracatını iletmişti – onay´da giriş tarihi olarak 1 Eylül yazıyordu. Süchteln´deki belediye yönetimi biraz daha hızlı´dı: işyeri kayıt onayında 4 haziran 1947 tarihi yazdığı için SAB şirketin resmi kuruluş tarihi bu güne denk gelmektedir.

Temel ürün olarak alarm tesisatı
Kasım 1947´de kuzey ren vestfalia eyaletin ekonomi bakanlığından „geçici üretim izni´ni“ alarak ozaman 27 yaşındaki Peter Bröckskes sen. tüm engelleri aşmıştı. Şirket ismi ilk defa bu evrakta yazılı olarak kayıt edilmişti „ Elektro-Signal und Apparatebau Peter Bröckskes“ (elektronik sinyal ve cihaz imalatı Peter Bröckskes). Genç Elektronikmühdenis´in hırsızlar´dan korunmak için kendi icat etmiş olduğu alarm güvenlik sistemi şirketin temel ürünüdü.

Faturalar yağ ile ödeniyordu

Genç adamın ilgisini bilhasa endüstriyel uygulamalar çekmişti. Icat etmiş olduğu tesisat makinaların devre dışı kalması veya aşırı zorlanmalarını zamanında haber ederek, işçiler´in güvenliğini ve mekanik tesisatların sorunsuz çalışmasını sağlamaya yönelelik kullanılıyordu, Makinaların her devre dışı kalması iş maliyetinin artması ve üretim kaybı anlamına geliyordu.

Genç işadamı bir ofis ve içinde bir tane torna tezgahı ve bir kaç makina kurduğu depo kiralamıştı ve kısa zaman içinde ilk çalışanlarına iş imkanı sağlamıştı. O zamanın en önemli müşertileri tarımcılardı çünkü onlar faturaları ödeyebiliyorlardı – yağ ve daha farklı gıdalarla. O dönem para´nın değeri yoktu. Birçok olumsuz koşullara rağmen şirket büyümeye başlamıştı. 1948´deki para reformuna kadar Bröckskes 18 kişiye iş imkanı sağlamıştı.

Tek ayak üzere hiç kalmadı

SAB kurucusu ozaman bile tek ayak üzere durmayı istemiyordu ve ondan dolayı inşaat denetimi, hesaplamalar ve zayıf akım tesisatları gibi birçok hizmet daha sunuyordu. 1948´deki para reformu büyük bir dönüm noktası olmuştu, paranın yeniden değer kazanması şirketi bir an´da olumsuz etkilemişti ve şirketin tekrar tek kişilik bir şirket haline dönmesine sebeb olmuştu.

Kaderin gülümsemesi

Peter Bröckskes´in ünlü Kiremit makinaları imalatcısı Händle şirketin bölge temsilciliğini alması şirketin gelişmi için adeta kaderin gülümsemesiydi. Sıkca kiremit ocaklarına gidip gelirken Bröckskes kiremit imalatında büyük bir eksiğin farkına varmıştı:

Ocakların kaç derece ısı´da çalıştığını kimse bilmiyordu. Böylece kiremitlerin kalitesi sadece işbaşında olan elemanın tecrübesine bağlıdı. Peter Bröckskes sen. Pazardaki bu boşluğun farkına varmıştı ve ısı ölçüm tesisatı için ilk işini 1952´de almıştı.

„Öyle ise kenimiz üretiriz“

Girişimci başarı Peter Bröckskes´in yeniden personel almasını sağlamıştı. Ayrıca işler okadar olumlu gitmeye başlamıştıki kendi tesisatları için gereken dengeleme kablolarını kendi üretmeyi düşünüyordu. Kablo üreticiler zamanında temin etmekde zorlanmaya başlayınca, o kararını vermişti „Öyle ise kendimiz üretiriz“.

1960´da giro ilk defa bir milyonu geçti

1960 yılında Peter Bröckskes şirketin kurumsallaşması için yapısını „GmbH“ olarak değiştirtdi ve giro ilk defa bir milyon mark sınırını aştı. Sadece beş yıl içinde şirketin girosunu sekiz´e katlayabildi. Bu arada şirketin ürünyelpazesi genişlemişti artık dengelemekabloları, ölçümbağlantıları, ısı dayanıklı kablolar, asbest- veya silikon izolasyonlu kablolar, yağ´a ve benzin´e dayanıklı kumanda kabloları, plastik endüstrisi için ısı ölçme sensörleri ve bunun için gereken özel kablolar üretiliyordu. 1966´da Bröckskes şirket alanını ikiye katlamak zorunda kalmıştı ve 1967´ye kadar çalışan kadro 50 kişi´ye ulaşmıştı.

Ilk Ihracat Trinidad´a gitti

Şirket ürünlerin ihracatına erken başlamıştı. Ilk sipariş -ölçme tesisatı- Trinidad´a gönderildi. Siparişlerin coğu çevredeki komşu ülkelerden geliyordu, fakat Hindistan, Doğu Blok ülkeleri, Afrika, Kuzey Amerika, Japonya, Australya´danda sıkça sipariş gelmeye başlıyordu. 60´lı yılların ortalarında üretimin %40 ihraç ediliyordu

Sürekli yer problemi

1972 yılında SAB şirketin kadrosunda yaklaşık 100 çalışanı vardı ve 25. Kuruluş yıldönemini kutlandı.Kutlamalar sırasında şirketin etrafı inşaat halinde idi. Tesisler sürekli büyütülüyordu. 1978 senesinde ciddi yer sıkıntısı yaşanıyordu ve Bröckskes satışta olan komşu araziyi satın alarak bir sene sonrasında ikinci fabrikayı kurdu. Aynı zamanda şirketin kurumsal yapısını „GmbH & Co. KG“´ye çevirdi.

Kablolar bir defa dünya etrafını çevirmeye yeterli

Kablo üretimi şirket girosunun %80´lik payına çoktan varmıştı. Ihracat miktarı´da ilgi çekicidi: Ürünlerin yaklaşık %30´u dış piyasaya satılıyordu. 80´li yılların başında bile SAB dünyanın 45 ülkesine ihracat yapıyordu. O zaman 60 yaşındaki şirket kurucusu yerine geçecek olan şahız´ı hazırlamaya başlamıştı. 1980 senesin´in mayıs ayında ozaman 28 yaşındaki oğlu Peter Bröckskes jun. şirkete katıldı. 1985 yılına kadar Bröckskes üretimi ve kadro sayısını o kadar geliştirdiki, yıllık üretilen kablolar bir defa dünya etrafını çevirmeye yeterlidi. 

SAB´de yeni düzenleme

at etti ve artık 250 kişilik kadroya sahib olan şirketin genel yönetimini oğlu Peter Bröckskes jun. devr aldı.

SAB´nin organizasyon yapısı artık değişmişti: komple satış bölümü yurt içi ve ihracat bölümleri dahil yeni yapılandı. Artık sektörel gruplar kurulup toptancılara ve endüstriyel müşterilere daha özel hizmet sunulmaya başlandı. Bu yöntemle satış bölümlerindeki ekipler sektörlere yönelik uzmanlaşmış şekilde hizmet verebiliyordu. Aynı zamanda Peter Bröckskes yeni bir işalanı kurmaya başladı, kablo ve termoeleman üretimi yanında, bu ürünlerin pazarlanmasını ve ticaretini destekledi. 

Almanya, Fransa, Hollanda, Ingiltere, Malaysia ve Isviçrede birçok girişimde bulundu ve ortaklığı bulunduğu şirketler toplam 50 kişilik satış ve pazarlama ağı ile nerede ise sadece SAB ürünleri üzerine çalışmaya başladı. Ayrıca 1995 yılın´da iflas eden „Kabel-Konfektionär Mosebach“ şirketini satın alarak „KANSA Kabeltechnik GmbH“ olarak şirket grubuna ekledi ve ürünyepazesini konektörlu kablogrurup üretimi ile genişletti.

Viersen´den tüm dünyaya

Almanya´nın Viersen şehrindeki üretim tesisleri´e ek olarak komşu ülke Hollanda´da 1995 senesinde ilk şube açıldı. Ardın´dan 1996 ve 1998 yılların´da Fransa´da iki şube daha açıldı. 1999 yılında parola „Going America“´dı ve okyanus´un diğer tarafındaki ilk şube ABD´de kuruldu. Çin ve Meksika´daki şubeler 2004 yılında şirketler grubuna eklendi. Ayrıca pazarlama ve satış ağı Hindistan, Rusya ve Bresilya´daki temsilciliklerle genişledi.

Zamanın akışında

Şimdide ilerde işletmenin devr alması uygun şahsiyetin kim olabileceğini düşünmenin vakti geldi.Böylece Peter Bröckskes jun.´un kızı Sabine Bröckskes-Wetten 2009 yılında şirketin teknik müdürlüğüne getirildi. 2011 senesinde KASNSA´nın konektörlü kablo grubu üretim tesisin inşaatı bitti ve DIN EN 16001´e göre enerji yönetim sistemi sertifikalandı. Aynı sene içinde Sabine Bröckskes şirket ortağı oldu. Peter Bröckskes jun. Genel müdürlüğe devam etmektedir.

Son derece esnek kablolar tam olarak isteklerinize göre

1974 senesinden bu yana Insaatiruz için aile şirketi olarak üretim deyiz

Tarafsiz bir istek gönderebilirsiniz
+49 (0)2162 898-0
Mo.-Do. 7:30–16:30 Uhr
Fr. 7:30–15:00 Uhr